İçeriğe git

Denizciyiz'e Hoşgeldiniz
Türkiye'nin Denizcilik Forumu'na Hoşgeldiniz. Denizcilik sektörüne 7 yıldır ücretsiz hizmet veren ve hizmet kalitesini yükseltmeyi amaç edinmiş sitemize şimdi üye olarak tüm özelliklere sınırsız erişim sağlayabilirsiniz. Zaten üyemizseniz giriş yapabilir - veya ücretsiz olarak yeni üyelik oluşturabilirsiniz!
Resim

Gemi personelinde kara liste riski

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 6 yanıt gönderildi

Sonsuz Mavi

Sonsuz Mavi
  • Denizci
  • 81 İleti

Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu , denetlemelerin yapılmaması durumunda Türkiye'nin gemi adamı yetiştirmede kara listeye gireceğini belirtiyor.

Gemi adamı yetiştirmede kara listeye girme tehlikesi var

Gemi adamlarının çalışabilmesi için ehliyetlerinin Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Denizcilik Müsteşarlığı , Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlı üniversiteler ve diğer eğitim kurumlarının denetleme yetkisine sahipti.

Müsteşarlığın bu yetkisi, gemi adamı yetiştirme standartlarının belirlendiği ve Türkiye'nin de imzaladığı Standard of Training Certification and Watchkeeping (STCW ) sözleşmesine dayanıyor.

Ancak YÖK ve bir grup CHP'li milletvekilinin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi bu yetkiyi iptal etti.

Müsteşar Hasan Naiboğlu , denetlemelerin yapılmaması durumunda Türkiye'nin gemi adamı yetiştirmede kara listeye gireceğini belirtiyor.

Denetleme yapılmaması durumunda öğrencilerin aldıkları belgelerle gemilerde çalışamayacağını vurgulayan Naiboğlu , "STCW sözleşmesinin amir hükümlerini uygulamadığı için AB yolundaki çağdaş Türkiye'nin kara listeye girmesi gündeme gelecek." diyor.

Bu durumda yabancı bayraklı gemilerde çalışan 4 bin civarında zabitanın da işsiz kalabileceğini söyleyen Naiboğlu , şu bilgileri veriyor:

"Türk bayraklı gemiler uluslararası sefer yapıyor. Limanlarda yapılan kontrollerde personelin ehliyeti ile ilgili eksiklik olduğu zaman kurallara uymayan ülke durumuna düşülecek."

Anayasa Mahkemesi kararın gerekçesini henüz yayınlamadı. Müsteşarlığın yetkisinin iptal edilmesinin olumsuz yansımaları hemen görülmeye başlandı. Türkiye'den gemi adamı almak için gelen Avrupa Birliği ülkeleri denetlemelerdeki eksiklik sebebiyle'Sistem kurulmuş ama denetleme süreci işletilememiştir.` diye olumsuz rapor yazıldı. Avustralya heyeti de denetlemeleri sorduğunda kanuni boşluk yaşandığını rapor etti ve talebini geri çekti.

www.denizhaber.com
SAFE, SECURE AND EFFICIENT SHIPPING ON CLEAN OCEAN ..

Facebook Yorumlar

T_o_X_i_T

T_o_X_i_T

Koramiral

• Daimi Denizci
  • 2078 İleti
Paylaşımın için sağolasın... Acaba bu yetkiyi iptal eden insanların denizden haberi varmı kim bilir kimin çıkarı için iptal edildi... Allah yardımcımız olsun...

Sonsuz Mavi

Sonsuz Mavi
  • Denizci
  • 81 İleti
hep YÖKün b.... ilgisi olmayan konularda ahkam kesiyor Amacı türk denizcilik sektörünün önünü kesmek, ben buna vatan hainliği derim :angry:
SAFE, SECURE AND EFFICIENT SHIPPING ON CLEAN OCEAN ..

izgara_levrek

izgara_levrek

Başka Kapıya!

• Yasaklı Üye
  • 39 İleti
mustesarlik dogru duzgun denetleme yapip ozel kursla devlet universitesinin farkini ortaya koysaydi... bazi ozel kuruluslara iltimas gecmeseydi kimse dava etmezdi.... bence cok iyi olmus zaten tudevin elinden uzak yol verme yetkisini alma olayida hep bu yollar sayesinde oldu... artik hak yerini buldu... cunku bi sinavla bi universiteye giriosun mustesarlik seni tanimayinca bi yerde calisamiosun ama baska bi kursa parayi veriosun mustesarlik seni tanio oh ne ala memleket... helal olsun bu davayi acanlara.. artik kimse bu isten mustesarlik dahil rant kazanamicak.. herkes haddini bilecek... bu iste tek yetkili yok tur dava da tam sonuclaninca zaten gerekli anlasmalari imo yla yapilir... bu yaygaralari da cikaran yine mustesarliktir. tamamen denizcileri huzursuz etmeye yonelik seyler bunlar kimsenin elinden kimse ehliyetini alamaz... o davayi acan ona gore kilifini da hazirlar.. o kadar profesor un salak oldugunu sanmiorum hepsi oraya calisarak geldiler....super bi karar T.C. adaletine tesekkurler(gec bile kalindi)

zagaaaaaaaaaa

zagaaaaaaaaaa

Fatih ŞAHİN

• Daimi Denizci
  • 3297 İleti
evet stcw kurslarında dönem kurslarında kayıt 45...ama ders esnasında yanlızca 3 kişi oluyor..denetleme var...yanlız cezası yok
seacook@denizciyiz.com

izgara_levrek

izgara_levrek

Başka Kapıya!

• Yasaklı Üye
  • 39 İleti

evet stcw kurslarında dönem kurslarında kayıt 45...ama ders esnasında yanlızca 3 kişi oluyor..denetleme var...yanlız cezası yok

sadece o degilki dostum mesela gs univdeki arkadaslar ne zamandir yetki alamio mersin deniz ticarete bi sure yetki vermediler ne kadar gittim o mustesarligin kapisina ugrastik yirtindik herseyimiz tamamdi hala bahane buldular en sonunda meclise ciktik anlattik derdimizi taa tbmm insan haklari komisyonu baskaniyla konustuk anca alabildik... bunu neden vermedikleri de apacik ortada biz ehliyet aldikca baska ozel kurslardaki arkadaslar rant kaybedior biz onlarin kurslari yerine devlet universitesi secince para kazanamiorlar.. ve mustesarligida artik bi sekilde ellerinde tutup yetki vermemesini sagliorlar.. daha agir konuscam ama forum bunu kaldirmaz... herneyse ben bu islerin tam olarak icinde oldugum icin konusuorum uzaktan bakip sallamiorum bana cvp verecek arkadaslar once benim kadar mustesarla konusup birazda mecliste bu isle ilgili milletvekili tanisinlar...
herneyse bu okulculuk degil adalettir...

master

master

Koramiral

• Yönetici
  • 2254 İleti
Stcw gibi çok önemli bir kursun suistimal edilmeden kolay kolay verilmemeli. özellike sürücü kurslarının stcw kurslarını sade bir kurslukta vermesini anlamış değilim. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekli...
"Benim Manevi Mirasım, İlim Ve Akıldır."

www.3dship.net
www.gemimanevrasi.com

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı