İçeriğe git


Denizciyiz'e Hoşgeldiniz
Türkiye'nin Denizcilik Forumu'na Hoşgeldiniz. Denizcilik sektörüne 8 yıldır ücretsiz hizmet veren ve hizmet kalitesini yükseltmeyi amaç edinmiş sitemize şimdi üye olarak tüm özelliklere sınırsız erişim sağlayabilirsiniz. Zaten üyemizseniz giriş yapabilir - veya ücretsiz olarak yeni üyelik oluşturabilirsiniz!
Resim

Deniz Tahmin Sistemi - harita üzerinde hava raporları, sefer planlama

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
mkp

mkp

  Kaptan

 • Üst Düzey Yönetici
 • 1.114 İleti
 • Konum:İZMİR
Deniz Tahmin Sistemi - Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hizmetidir,

http://www.mgm.gov.tr/ linkinde, soldaki menuden, Deniz Tahmin sistemi seçilir (bakınız asagidaki screenshot),-----------------------------------
AÇIKLAMA: Denizyolu ile yapılan seyahatlerin planlanması ve güvenli seyahat amacıyla Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Tahminler Dairesi Başkanlığı, Sayısal Hava Tahmini (SHT) Şube Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Deniz Tahmin Sistemi (DTS)”, 17 Temmuz 2012 tarihinde kullanıma sunulmuştur.

MGM, 2003 yılından bu yana operasyonel sınırlı alan sayısal hava tahmin modellerini yüksek çözünürlükte çalıştırmak amacıyla yüksek performanslı bilgisayar sistemlerini kullanmaktadır. 2009 yılında kurulumu tamamlanan “Meteorolojik Sayısal Tahmin Amaçlı Yüksek Performanslı Bilgisayar (MESTAP)” sistemi üzerinde MM5, ALARO-0 ve METU-3 model çıktıları, gerek veri ve ürün olarak gerekse de “Karayolları Tahmin Sistemi”, “Marina Tahmin Sistemi”, “Stadyum Tahmin Sistemi” ve “İstanbul Park Tahminleri” gibi uygulamalarda girdi olarak kullanılmaktadır.

DTS uygulamasında 5 güne kadar hava ve deniz tahmin bilgilerine erişilebilmektedir. DTS uygulaması günde 2 kez güncellenmektedir.

Uygulamaya Denizyolu Tahmin Sistemi linkinden ulaşılabilir. DTS, Akdeniz’in tamamı (Cebelitarık Boğazı’ndan Türkiye’ye kadar), Ege, Marmara ve Karadeniz’i kapsamaktadır.

DTS’nin ana öğesi yukarıda belirtildiği gibi sayısal hava tahmin modelidir. DTS uygulamasında, ECMWF ve METU-3 modellerinin direkt model ürünleri ve bunların bilgisayar programları vasıtasıyla işlenmesi ve yorumlanması ile oluşturulmuştur. Ancak, genel hava tahmin raporları modellerin yanı sıra, klasik gözlemler, uydu ve radar verileri ile meteorolojik harita analizleri sonucunda hazırlanarak kullanıcıya sunulur. Modellerin direkt tahminleri ile genel hava tahmin raporları arasında farklılıklar bulunması bu açıdan normal karşılanmalıdır. Ayrıca hava tahmin raporlarında olduğu gibi model tahminlerinde de hata payı her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.Şekil 1. Denizyolu tahmin sistemi ana ekranı

DTS uygulaması açıldığında gelen ekran Şekil 1’deki gibidir. Uygulama ana ekranında herhangi bir meteorolojik parametre, noktasal veya güzergâh tahmini ile tahmin başlangıç saati ve yolculuk süresi tanımlanmış olarak gelmemektedir.

Ana ekran geldikten sonra Sol üst köşede yer alan “Haritalar” sekmesinden “Rüzgar Yönü/Hızı”, “Dalga Yüksekliği/Yönü” ve Dalga Periyodu” seçeneklerinden birisi seçilerek hemen altında yer alan “Noktasal Tahmin” veya “Rota Belirleme” seçeneklerinden birisi belirlenir. Eğer haritalar kısmından parametre seçilmez ve “Noktasal Tahmin” veya “Rota Belirleme” seçeneklerinden birisi belirlenmeden harita üzerinde tıklanırsa uyarı mesajı alınacaktır.

Uygulamanın diğer bir özelliği ise 4 zoom seviyesi ile desteklenmiş olmasıdır. Kullanıcı 4 seviyede zoom yaparak “Haritalar” sekmesindeki parametreleri detaylı olarak inceleyebilmektedir.


a) Noktasal Tahminler
“Noktasal Tahmin” seçildiğinde, Akdeniz, Ege, Marmara veya Karadeniz üzerinde istenilen bir noktaya tıklandığında ekranın sağ tarafında iki bölmeli bir ekran (Şekil 2) açılır. Bu ekranda en üstte tıklanılan noktaya ait enlem boylam değerleri ve üstteki bölmesinde ise bu noktaya ait değerler tablo olarak verilmiştir. Tabloda yer alan meteorolojik değerler ise aşağıdaki gibidir;

 • Tarih/Saat (UTC/GMT)
 • Rüzgar Yönü
 • Rüzgar Hızı (knot)
 • Rüzgar Hızı (bofor)
 • Dalga Yönü
 • Dalga Yüksekliği (m)
 • Dalga Periyodu (saniye)
 • Hava Durumu (son 3 saatteki hava durumu)
 • Hava Sıcaklığı ©
 • Basınç (mb)
Şekil 2. Denizyolu Tahmin Sisteminde Noktasal Tahmin

Alt bölmede ise üstte ayrıntılı tablo olarak verilen değerlerin grafiksel gösterimi olan Rüzgar, Dalga ve Meteogram seçenekleri bulunmaktadır.

 • Rüzgar, seçilen noktanın rüzgar yönü ve hızına ait 5 günlük rüzgar tahminlerini içerir.
 • Dalga, seçilen noktanın dalga yönü, dalga yüksekliği ve dalga periyoduna ait 5 günlük rüzgar tahminlerini içerir.
 • Meteogram, seçilen noktanın yağış, sıcaklık ve denize indirgenmiş basınca ait 5 günlük hava tahminlerini içerir.
Yine bu bölmede sağda yer alan Kaydet ve Yazdır seçenekleri ile grafik görüntüyü png, jpeg, pdf ve svg formatlarında kaydetme ve yazdırma seçenekleri mevcuttur.

Tıklanılan noktayı gösteren işaretleyici farenin sol tuşuna basılı tutulup istenilen noktaya taşınarak veya fare ile yeni nokta tıklanarak, farklı bir yer için noktasal değerler elde edilebilir.

Ayrıca DTS uygulamasının üst kısmında yer alan Marinalar linki Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki belli başlı marina ve limanların isimlerinin yer aldığı sekmedir.

Kullanıcı eğer kara noktası üzerinde bir nokta seçerse “Belirlediğiniz noktada tahmin verisi mevcut değil...” şeklinde bir uyarı mesajı alacaktır. Ayrıca model topografyası ile gerçek topografyanın birbiri ile aynı olmamasından dolayı harita üzerinde deniz üzeri gözüken bir noktada model sonuçları yer almayabilir. Bu nedenle tıkladığınız noktaya yakın başka bir nokta yeniden seçilmelidir.


b) Rota Belirleme
“Rota belirleme” butonuna tıklandığında, bu butonun hemen yanında yolculuk tarihi ve süresinin seçilebileceği iki açılır liste görünür hale gelecektir.

Rota belirlemek için deniz üzerinde bir nokta tıklanır. Ardından varış noktası tıklanır. İkinci noktanın tıklanmasının hemen ardından, harita üzerinde bir doğru oluşturulur ve ekranın sağ tarafında aynı noktasal tahmindeki gibi bir bölme açılarak güzergâh boyunca hem tablo şeklinde hem de grafik şeklinde değerler gösterilir.

Kullanıcı bu rotaya ekleme yapma imkânına sahiptir. Üçüncü nokta tıklandığında ikinci noktadan itibaren ikinci bir doğru (Şekil 3) oluşturulur ve sağ tarafta yer alan bölme yeni güzergâhı da içerecek şekilde güncellenir. Kullanıcı bu şekilde daha fazla rotayı sisteme ekleyebilir.

Şekil 3. Denizyolu Tahmin Sisteminde Rota Belirleme

Kullanıcı son belirlediği rotayı silmek isterse, Şekil 4’de gösterildiği gibi son tıkladığı noktada oluşan doğru çizgisinin sonundaki beyaz kutucuğun (3 numaralı kutu) üzerine bir kez tıklarsa son rota silinecektir. Şekil 4. Denizyolu Tahmin Sisteminde rota silme

Ayrıca belirlenen bir rota istenildiği gibi iki parçaya ayrılabilir. Bunun için Şekil 5’de gösterildiği gibi 4 numaralı soluk olarak gözüken kutucuk üzerine farenin sol tuşu basılı tutularak istenildiği noktaya çekilir ve bu yolla yeni güzergah eklenmiş olur.

Şekil 5. Denizyolu Tahmin Sisteminde rota değiştirme

Şekil 6’da, kullanıcı güzergah boyunca değerleri tablodan izleyebileceği gibi, tablo üzerinde istediği bir satıra (1 numara) tıkladığında hem harita üzerinde tıklanılan noktanın olduğu yerde işaretleyici (2 numara) görünür hale gelir hem de grafik gösterim kısmında o noktaya ait değerler ayrı bir kutu (3 numara) içinde gösterilir. Kullanıcı yukarı aşağı tuşları ile tabloda ilerler ve bu durumda 2 numaralı işaretleyici ve 3 numaralı kutucuk da yer değiştirir.

Şekil 6. Denizyolu Tahmin Sisteminde detaylı olarak değerleri görme

Noktasal tahmin kısmında da belirtildiği gibi kara noktaları için tahmin değerleri bulunmamaktadır. Bu nedenle rota belirlemede kara noktası üzerinden geçilirse tablo veya grafiklerde kara üzerine denk gelen kısımlar gösterilmeyecektir.
mkp not:
lütfen paylaşım konularına teşekkür mesajları ile cevap vermeyin, sadece eklemek-düzeltmek istedikleriniz var ise bunları yazın.
teşekkür mesajları, konuyu merak edip bilgi almak isteyenlerin vaktini çalmaktadır,
illa ki teşekkür etmek istiyorsanız mesajın sağ altındaki "Teşekkür Et" butonuna basın.

Paylaşım mesajlarına nasıl "Teşekkür" edebiliriz(detay bilgi için tıklayın)

Rapidshare Collectors Zone Üyeliği [Resimli Anlatım]
(paylaşımlarınız, uploadlarınız kalıcı olsun, linkler silinmesin, bilgi için tıklayın)

Mesajlarınıza resim eklemek için www.imageshack.ussitesini tavsiye ederim.
Kullanım anlatımı için tıklayın
Mesajınıza resim eklemek için imageshack.us sitesi nasıl kullanılırResmi ekleyen


Facebook Yorumlar

#2
d!lémmâ

d!lémmâ

  ««»»ڪےєςкเภเ««»»

 • Co-Admin
 • 4.234 İleti
 • Konum:Seyrü Seferdé
Gemideykene wxmaps.com dan 48-72 ssat ve haftalık hava analizlerini alıp az çok yorumluyorduk. Burdakiler daha açıklayıcı lakin wxmaps da grafik falan olmadığından kota sorunu olmuyordu bu sitede animasyon ve resimlere ağırlık vermişler. teşekkürler.
Bir işi murâd itme
Hak'dandır O red itme
Oldıysa inâd itme
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler#3
cuneytkilic

cuneytkilic
 • Denizci
 • 241 İleti
3-4 gündür kullanıyorum bu deniz tahmin sistemini.Barçta çalıstıgım ve herzaman gemide olmadıgımız için benm için çok yararlı.Jurnal doldururken çok işime yarıyor.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı