İçeriğe git

Denizciyiz'e Hoşgeldiniz
Türkiye'nin Denizcilik Forumu'na Hoşgeldiniz. Denizcilik sektörüne 8 yıldır ücretsiz hizmet veren ve hizmet kalitesini yükseltmeyi amaç edinmiş sitemize şimdi üye olarak tüm özelliklere sınırsız erişim sağlayabilirsiniz. Zaten üyemizseniz giriş yapabilir - veya ücretsiz olarak yeni üyelik oluşturabilirsiniz!
Resim

yağcı olarak iş bulma ve güncel maaş durumu nedir ?

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 29 yanıt gönderildi

seçkin

seçkin
  • Denizci
  • 80 İleti
Arkadalşar nadirde olsa bu maaşları veren firmalar var ilk başlayan olsanda önemli değil benim çalıştığım firmaya kağıdını yeni almış yağcı gönderdiler 1450 dolar maaşa anlaşıp gelmiş artık şirketler tecrübeymiş filan umursamıyor sonra ne oluyor olan herkese oluyor bugüne iç duymadım zabite ayrı sabun personele ayrı sabun böyle saçma iş olurmu yemekler ayrı yapılıyormuş zabitlere meyve personele yok buda biraz gemi kaptanına kalmış

körfez

körfez

Tümamiral

• Denizci
  • 786 İleti

Arkadalşar nadirde olsa bu maaşları veren firmalar var ilk başlayan olsanda önemli değil benim çalıştığım firmaya kağıdını yeni almış yağcı gönderdiler 1450 dolar maaşa anlaşıp gelmiş artık şirketler tecrübeymiş filan umursamıyor sonra ne oluyor olan herkese oluyor bugüne iç duymadım zabite ayrı sabun personele ayrı sabun böyle saçma iş olurmu yemekler ayrı yapılıyormuş zabitlere meyve personele yok buda biraz gemi kaptanına kalmış

valla kağıdını yenii almış birini oo maaşla hemen yollamazla haa tanıdık vasıtasıyla gelmiş olabilir ben sürekli gempo yu takip ediyorum hep referans istiyorlar... yaa bu ne şaçma şeyy zabitlere ayrı personele ayrıı buu zabitler ne zannediyo kendini (hepsi değil ) karada bile fabrikalarda böyle bişe yok ben türkiyenin en büyük sanayi kuruluşu tüpraşta staj yapmıştım lise döneminde orda işçi den tutun fabrika müdürüne kadaar herkes aynı yemeği yiyordu valla bu zabitlerin yaptığı çok ayıpp sonuç ta siz orda bir ekipsiniz

caneradanır

caneradanır

Koramiral

• Daimi Denizci
  • 1385 İleti

oda varda genelii böyle yapmaya başladı dikkat edersen hanii işyok kriz var biz istediğimiz gibi adam buluruz mantığıyla hareket ediyorlar tabii bununla beraber krizden gerçekten kötü etkilenip çıkış yolu arayan armatörlerde varr hani yok değill ama fırsat bilende çok bu durumu pekii mesela bir beşiktaş turkon line veya genel denizcilik ne kadar maaş veriyor ?

Şunu çok iyi anlayın.bu sektörün en büyük kaybı,gelişememesinin sebeplerinden biri olan REKLAM ve reklamı sevmedir.birçok insan iş bulamıyor.neden?iş arayanların yarısı çok iyi diye nitelendirdiğimiz firmalara başvuru yapıyor.benim nazarımda iyi firma,paramı veren sigortamı yapan firmadır.kısacası çalışanlarının sosyal haklarına değer veren firma benim için en iyi firmadır.ister 1000 dwt ister 100.000 dwt gemisi olsun.zihniyet çok daha önemlidir.sizin için çok iyi firmalar arasında olup ama iki üç aydır çalışanlarının maaşlarını geciktirenler ödemeyenler var.burada yazmak uygun olmayacağı için atlıyorum bu konuyu.
gerçek olan birşey var ki;emperyalist bir dünya da yaşıyoruz.ve ister istemez herkes kendi çıkarını düşünüyor.iş veren de işçide.önemli olan ortada buluşabilmek ya da bir tarafa tatmin olacağı derecede hoşnutluk sağlamak.önemli olan teraziyi az çok denkleştirebilmek.armatör işi bilen adam için belirli bir miktar biçmişse işi bilmeyen için de aksi yönde değer biçmiştir.rüzgara yön veremiyorsak tek çare yelkenlerimizi ona göre ayarlamak olacak.ayrıca şunu da unutmayın,çalışanının sırtından onun emeği üzerinden kâr yapmaya kalkmak hak değil sömürüdür.benim hakkımı sömürüyordur.anlasanız anlatacağım ama.uzatmaya gerek yok.en iyi şirket benim hakkım olanı veren şirkettir.gerisinin boşuna durmasına gerek yok.Devletin bu konuya el atması lazım.çok ağır yaptırımlar getirilmesi lazım.biraz hayali ve klasik gelecek belki ama;Atatürk çok değil 1980 lere kadar yaşasaydı acaba bugün yine çıkıp çok saygı değer bir armatörümüz Türk bayrağında kalmak enayilik gibi talihsiz bir cümle kullanırmıydı,kullanabilir miydi?yorum sizin...
iyi akşamlar...

DENİZCİLER ÇAPKIN OLUR,SEN ÇAPKINMISIN DEDİ...!BEN HAMAL DEĞİLİM DEDİM..!ODA NE DEMEK ŞİMDİ DEDİ..GEREKSİZ KALP TAŞIMAM DEDİM....SUSTU...

Hayatta Risk Almaz, Mücadele Etmez, Kendini Geliştirmezsen; Herzaman Kaybedenlerden Olursun...

Gonzalez Akın

Gonzalez Akın
  • Denizci
  • 480 İleti
en son gördüğüm yağcı maaşı Türk bayraklı 8.000 dwt Kuru yük gemisi 6+1 ssk 1500tl ;)

alesta24

alesta24
  • Denizci
  • 75 İleti
efendi 34 sana göre 1500-2000 tl arasıdır birde bilmiyormuşuz gibi gemipersoneli.com a bak demişsin :)) ben o kadar çalıştım hiç 2000 alamadım demekki yada 1600 - 1500 bile almadım hee bi ay almıştım oda yabancı bayraktı ekstra falan zar zor denk gelmişti size kurstakiler sölüyor tabi al kağıdı en az 1500 :))) gidin gidin siz bu kafayla 2500 e bile iş bulursunuz ee nede olsa kurs görceksiniz ya 45 günmü kaç günse bunlar kolay değil ne diyeyim allah kolaylık versin...

karınca-z

karınca-z
  • Denizci
  • 126 İleti

bizim şirkette yagcı 1000 lira alıyor artı sabun olayına hiç bir şirkette denk gelmedim ama kola olayı dogru. artı yine şimdiki şirketimde patronumla aynı sofrada yiyoruz aynı şeyleri yiyoruz. tulumunu giyip makine dairesine indigi bana yardım ettigi bile oluyor.

siz zabitandan değilmisiniz ki ? sınırlı baş makinist zabit değil mi ?

Türk bayrağında kalmak enayilik gibi talihsiz bir cümle kullanırmıydı,kullanabilir miydi?yorum sizin...
iyi akşamlar...

Yabancı Bayraklı gemiler devletin insiyatifi yetkisi ve emri ile daha çok kâr getiriyor ve suçlu armatör oluyor öyle mi ? vay canına çünkü dünyada denizcilerinin kendi bayrağını taşımasını zorlaştıran ve halkının da suçu başkasına yüklediği bir yer daha yok ! :)

caneradanır

caneradanır

Koramiral

• Daimi Denizci
  • 1385 İleti

siz zabitandan değilmisiniz ki ? sınırlı baş makinist zabit değil mi ?

Yabancı Bayraklı gemiler devletin insiyatifi yetkisi ve emri ile daha çok kâr getiriyor ve suçlu armatör oluyor öyle mi ? vay canına çünkü dünyada denizcilerinin kendi bayrağını taşımasını zorlaştıran ve halkının da suçu başkasına yüklediği bir yer daha yok ! :)

benim çalıştıklarımda ve ülkede yabancı bayrağa geçen birçok gemide kâr olayı daha farklı bir boyutta.Türk bayraklı bir gemide çalışan kişi ne kadar kısıtlanmış olsa da her türlü hakkını arar,arayabilir.ama yabancı bayrakta çalıştığınızda sözleşmenizde ne yazıyor biliyor musunuz?kanuni anlaşmazlıklardan doğacak her türlü sorunla Panama (veya herhangi bir devlet) mahkemeleri ilgilenecektir diyor.işleten firmayı mahkemeye vereyim diyorsunuz bu defa da ya Yunanistan ya da Kıbrıs bağlantılı bir firma çıkıyor karşınıza.Türkiye de bulunan firma ise sadece acente gibi bir pozisyonda oluyor.nereden mi biliyorum?yediğim kazıklardan üçüncü boğaz köprüsünün ayakları yapılır.yabancı bayrak çalışan için tamamen tuzak.ne bir sosyal güvencen ne de sosyal bir hakkın oluyor.Dünya da dediğin neresi?kimsenin kimseyi zorladığı yok.ömründe gemiye çıkmamışsın sıcak evinden okula gidip geliyorsun kalkıp bana armatörlerin ağzından onların yalakalığını yapıyorsun.gemisi hurda olmuş adamın,her tarafından kaçırıyor,sacı yaprak gibi olmuş,bakım yapmamış eli cebine varmamış para vermeye.devamlı çalıştırdığı adamları doldur boşalt yapmış,adam bol ne de olsa.çalıştırdığına para vermemiş,o kadar ki sigorta yapmış.aradığında her defasında ya anası ya babası yada tanıdık bir akrabası ölmüş cenazeye gitmiş.haftanın her günü cenazede,nasıl bir sülaleyse merak ediyorum.öbürünü ararsın haftanın her günü dışarıda,şirket benim sanki.sana buraya bir sürü örnek yazarım.daha denize dahi çıkmamışsınız kalkıp buradan ders vermeye kalkıyorsunuz öğrendiğiniz iki cümleyle.çok biliyorsunuz madem (sen ve senin gibiler) ben ne yapacağım onu da söyleyin.ben ve benim gibi hakkını mahkemelerde arayıpta bulamayanlara ne diyeceksiniz.sorarım?armatöre yalakalık yapacağınıza azcık çalıştığınız veya çalışacağınız insanların sosyal haklarını düşünün peşine gidin.bundan sonra bana bu tarz bir yaklaşımla böyle bir cevapla gelen insanlara daha ağır konuşacağım.ne de olsa mahkemeler ortada.en fazla hakaretten 2 yıl yatar çıkarız.armatör kendini düşünüyor kendini!siz hala kahverengi burun olma yolunda ilerleyin bakalım.bu ülke Türk,yaşayanları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.eğer ki yabancı bayrak sayısı artmaya devam ederse yarın birgün gemilerde siz değil AZERİLER,GÜRCÜLER,RUSLAR,FİLİPİNLİLER çalışacak.kuşaklardır bu kanunlarla yürüyen Türk denizciliği şimdi mi gelişme yoluna gitti?bırakın yaa!!!1980 li 1990 lı yıllarda usta gemici komiser yardımcısından 1-1.5 kat fazla maaş alıyormuş?şimdi 3000 lira alan usta gemici var mı bilmiyorum?avrupa vatandaşı gemide çalışmaya sıcak bakmıyor.zaten gerekte duymuyor şirketler.çünkü çek Panama bayrağını doldur Filipinlileri doldur Rusları çalışsınlar.biz gelişmekte olan bir ülke sıfatındayız.insanlar kendi çıkarları için ceplerini daha çok doldurmak için bu tarz yollara başvuruyor.''bu ülkeye ve Türk denizciliğine en büyük kazığı bu adam ve sülalesi atmıştır.Turist gibi geziyorsunuz,otel gibi yatıyorsunuz,restaurant gibi yiyip içiyorsunuz,en kral .............. , üstüne birde para istiyorsunuz diyen de gemici milleti bilmem neremin kılı gibidir kestikçe çıkar diyende bu ülkenin denizcilerine yabancı gemilerde çalışmaları için gelen siyasal teklife ''bizim gemilerimizde kim çalışacak,karım mı kızım mı?diyen adamda bu lafı söyleyen adamla aynı kanı taşıyor aynı düşüncelere sahip.herkes kimin ne olduğunu çok iyi biliyor.şimdi ben bunları yazdım ya,mahkemeye mi veriyorlar,savcılığa mı şikayet ediyorlar ne yapıyorlarsa yapsınlar.iyice çivisi çıktı bu işin.bileni yazıyor bilmeyeni de okuyanı da okumayanı da çalışanı da çalışmayanı da.dikkat ettiğim kimse elini vicdanına koyarak konuşmuyor ya da cesaret edemiyor.bu denizci milletiyle tuvalete dahi gitmem tuvalete....

DENİZCİLER ÇAPKIN OLUR,SEN ÇAPKINMISIN DEDİ...!BEN HAMAL DEĞİLİM DEDİM..!ODA NE DEMEK ŞİMDİ DEDİ..GEREKSİZ KALP TAŞIMAM DEDİM....SUSTU...

Hayatta Risk Almaz, Mücadele Etmez, Kendini Geliştirmezsen; Herzaman Kaybedenlerden Olursun...

sinan13

sinan13
  • Denizci
  • 8 İleti
bir çok abimiz çok katı olarak o maaşlar verilmez diyor ilk gemiye çıkana ama ben yeni indim gemiden ve 6 ay önce ilk kez gemiye çıkmıştım işe başlangıç maaşım 1300 dolardı üstelik vardıya tutma kağıdımda yoktu şu anda vardiya tutma kağıdımı çıkardım vede 1400 dolara aynı şirkete devam edecegim. ben sizin kadar bilgili değilim ama yağçı maaşları otomasyona göre belli oluyor yani yeni gemideki bir yağçıya en fasla verecekleri 1500 liradır ama benim gittigim gemi 1984 yapımı bir gemiydi vede çok sorunluydu maaş farkları bence bundan değişiyor olabilir tabiki benim fikrim sizler değerli büyüklerim daha iyi bilirsiniz

rawage

rawage
  • Denizci
  • 243 İleti
yeni gemiden indim yağcı ya 1100$ veriyorlar piyasa ise 900 $ ve 1100$ arası yabancı bayraklarda 4 yıldır denizdeyim bugüne kadar hiç görmedim zabite ayrı personele ayrı sabun deterjan yemek verilsin süvari ekstra yer içer biliyorum ama daha fazlasınıı görmedim oda insaf o kadar olsun koskoca süvari onun sorumluluğuna az bile belki.. son çalıştığım gemide ise kumanya sağlam dı her türlü temizlik malzemesi de sınırsız veriliyordu çamaşır makineside vardı ve maşallah çarkı da hiç durmuyordu.:)))

denizcibjk

denizcibjk
  • Denizci
  • 287 İleti

Gene aynı olay, yine aynı terane. Gene kurs yetkililerinin ve çıkar çevrelerinin yalan beyanatı!!! Yanlış araştırmış yapmışsınız, kandırılmışsınız Efendi34.

Kurs 45 gün sürüyor. Kurs süresince "vardiya tutma" ve "can kurtarma araçlarını kullanma" sertifikaları cüzdanlarınıza işlenmiyor. Bu yağcı ve gemiciler için aynı durumda. Devlet (!) diyor ki; ya o sertifikalara ait aynı dersleri yine ücret verip ikinci kez alır ve 2 ay gemide çalışma süresinden sonra veya kursu direk ek ders almadan bitirip gemiye çıkar ve 6 aylık çalışma süresinden sonra iner ve müsteşarlık memurlarına o sertifikaları işletirsiniz.

Şimdi iyi dinleyin dananın kuyruğu kopuyor. Devlet diyor ki 6 ay çalışın o sertifikaları işletmeye hak kazanın. İş veren armatör ve personel müdürleri de diyor ki; ey yeniler sizde bu sertifikalar yok, olmadığı sürece de sizi işe almam. Alırsam da "silici" maaşları ile vardiyaya sokarım. Maaşınızı da ona göre düşük veririm. Ben bir şirkete sordum (ismi lazım değil) öyle işe aldığımıza ayda 800 tl veririz ve sigorta olur dedi. Görece piyasaya göre daha iyi durumdaki şirketler ise yeni gemici veya yağcı farketmeksizin sadece 1000 usd veriyor, o da yabancı bayrak tanker ise. Normal de 800 tl' den fazla maaş alamıyorsunuz. O ilk başladığınızda 1500 tl olayı yalan. O ücreti bir kaç sene tecrübeli olanlar alıyor. Diyeceksiniz ki; personel maaşları neden düşük? Açıklayalım: Birincisi armatör ne kadar az giderler (personel maaşına gider deniyor vah vah) ile uğraşırsa o derece kardayım mantığında, ikincisi personel müdürleri patronu ne kadar kara sokabilirim mantığında ve son etmen gemideki zabit unsuru. Personel ve zabitlik kavramları arasındaki belirginliği pekiştirmek için maaş miktarlarındaki adaletsiz uçurum da statü unsuru olarak algılanıyor. Bunu ben değil; kamaralarına şirketin gönderdiği kumanyadan koli koli kutu kola yükleten; ama kamarotuna personele 2,5 litrelik pet şişe kola gönderten ve bunu 2 gün idare etsinler diyen veya personele kokusuz ucuz hacışakir banyo sabunu dağıttırırken kendileri lavanta kokulu sabunlardan aşağısını kabul etmeyen süvariler ve zabitler söylüyor (söz meclisten dışarı ama ne yazık yaşanmıştır ve hemen hemen istisnalar hariç her firmada yaşanıyor. ) İşin kötü tarafı bu personeline kullandırtmadıkları eşyaları gene personele taşıttırıyorlar. İşte efendi34 kursta bunlar anlatılmaz, hatta kimse anlatmaz (ben anlatırım). Onun için sağdan soldan duyduğunuz pembe yalanlar ile bu mesleğe atlamayın.

kişiliksiz görgüsüz bir insan zabit olursa bu şekilde olur...
personel de sütten çıkmış ak kaşık değil tabi...
adama iş verirsin benim işim değil der
imzaladığı sözleşmeye hiç bakmaz !!!!!!!

ne anlatılıyor personel olacak insanlara hiç bilmiyorum ama pespembe bir dünya anlatıldığı kesin diye tahmin de bulunuyorum
gemiye gelince tüm dünyaları yıkılıyor...
karşıyım kendini bişi sanıp küçük dağları yarattım havasın da gezenlere

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı